Adomo Mickevičiaus biblioteka

Adomo Mickevičiaus biblioteka su poetu neturi nieko bendra, jo vardą gavo sovietmečiu, nes tokia buvo mada. O iš tiesų tai buvę grafų Sofijos ir Juozapo Tiškevičių rūmai, tų pačių Tiškevičių, kuriems priklausė Lentvario ir Kretingos dvarai ir kurie pastatė Palangos tiltą.

Pastatas buvo daug kartų perstatomas ir restauruojamas. Nuo XVIII amžiaus jame buvo nuomojami prabangūs butai, kurių prabangumą liudija faktas, kad tarp nuomininkų 1792 metais minimas pats kancleris Aleksandras Sapiega. Grafai Juozapas ir Sofija Tiškevičiai namus įsigijo XIX amžiaus viduryje ir po vestuvių galbūt šiek tiek juose gyveno, vėliau nuomojo. Be 27 dvarų su palivarkais, Tiškevičiams priklausė namai Trakų g.10, Trakų g. 12 ir Trakų g. 14. Biblioteka rūmuose įsikūrė 1951 metais. Tuo metu čia dar buvo likę net 40 varganų komunalinių butų, kurių paskutiniai gyventojai išsikraustė tik 1988 metų rugpjūtį.

Open House“ ekskursijoje pirmiausia apsilankėme bibliotekos rūsiuose, į kur skaitytojai kol kas nepatenka. Juose galima pamatyti ir seniausius mūrus, ne naujesnius nei XV amžiaus, ir XVI-XVIII amžiaus laiptus su originaliomis medinėmis pakopomis, kurie dabar jau niekur neveda, ir rūsio grindis su lataku. Gal čia buvo rūsys, o gal dirbtuvės.

Adomo Mickevičiaus bibliotekos rūsiai

Visuose aukštuose atidengta polichrominė sienų tapyba, pati vertingiausia antrame aukšte, iš kurios vertingiausia dalis – iš XVIII amžiaus. Iš likusių fragmentų atkurti visos nebeįmanoma, todėl stengiamasi parodyti tai, kas buvo. Iš viso restauracijos metu padaryti 1497 zondažai.
Bibliotekos krosnys gražios, bet, pakeitus kaminų paskirtį, jau nebegali būti kūrenamos.

Adomo Mickevičiaus bibliotekoje
Buvusi Adomo Mickevičiaus bibliotekos skaitykla

Kas prisimena, tai buvusi skaitykla. Didžiojo veidrodžio restauracijos metu išsaugoti nepavyko, todėl buvo įrengtas naujas, mažesnis.

Kesoninės lubos - kesono imitacija

Į šitą kambarį darbuotojai iki restauracijos bijojo eiti, nes griuvo lubos. Tai vienintelė patalpa bibliotekoje su kesoninėmis lubomis, tiksliau, kesono imitacija.

Salė su vertinga sienų tapyba

O tai – viena gražiausių bibliotekos salių. Iki restauracijos manyta, kad joje nebuvo nieko, tik baltos lubos ir baltos sienos. Bet pradėję restauracijos darbus pastebėjo simetriškus sienų įtrūkimus ir pasirodė, kad tai labai vertinga sienų tapyba – angeliukai, taip pat nuostabiai gražios lubos.

Bydermejerio stilius

Dar bydermejerio stiliaus.

Buvusi siauriausia Vilniaus gatvė, jungianti Trakų g. 10 ir Trakų g. 12

Pakeliui į vaikų biblioteką – buvusi siauriausia Vilniaus gatvė, jungianti Trakų g. 10 ir Trakų g. 12.

Atsinaujinusi biblioteka organizuoja ekskursijas, į kurias galima registruotis bibliotekos interneto svetainėje.

Leave a Reply