Palatavio piliakalnis ir Mindaugo karūnavimo vieta

Palatavio piliakalnis, esantis Anykščių rajone, atrastas palyginti neseniai, tik 1997 metais. Pagal išorę bei radinius jis datuojamas XIII–XIV a.

Apskritai ne visi piliakalniai man įdomūs tiek, kad dėl jų būtų negaila automobiliu brautis miško keliuku per medžių šaknis ar kelis šimtus metrų važiuoti per laukus atbuline pavara supratus, kad navigacija bando įklaidinti į žmonių kiemą, kaip nutiko su Palataviu. Iš Vilniaus specialiai dėl jo važiuoti gal ir neverta, bet būdama Anykščiuose trumpų atostogų – būtinai turėjau užlipti.

Nes šis gana nuošaliai miške, apie 10 km nuo Anykščių, esantis piliakalnis turi gražią istoriją. Jis siejamas su Mindaugo pilimi Latava, kurioje Mindaugas 1253 m. ir 1260 m. išdavė du donacinius aktus. Kadangi 1253 m. aktas išduotas karūnavimo proga, piliakalnis taip pat siejamas su Mindaugo karūnavimo vieta.

Svetainė infoanyksciai.lt antraštėje tiesiai sako – „Palatavio piliakalnis –Mindaugo karūnavimo vieta“. Kiti turizmo vadybininkai galėtų pasimokyti.

Palatavio piliakalnis, laiptai

Pušys ant Palatavio piliakalnio

Palatavio piliakalnis, miškas

Karalius Mindaugas paliko daug paslapčių, todėl mūsų istorikai turi darbo. Suradus Palatavio piliakalnį, versiją, kad būtent šitoje vietoje vyko Mindaugo karūnavimas, iškėlė istorikas Tomas Baranauskas.  Su tuo griežtai nesutiko šviesaus atminimo istorikas Edvardas Gudavičius. Jis sakė, kad Mindaugas negalėjo karūnuotis vokiečių ordino pilyje ir apskritai neturėjo nieko bendra su Anykščiais, buvusiais sėlių žemėje, o oponentus vadino „Anykščių mokslo akademija“. Prisipažinsiu, į mokslininkų diskusiją nesu labai įsigilinusi, tik kiek skaičiau šiame straipsnyje.

Kol mūsų istorikai civilizuotai diskutuoja, baltarusių nacionalistai necivilizuotai vagia mūsų istoriją su visais karaliais, įskaitant Mindaugą, bei klastoja savąją. Bet daugiau vietų, kurios siejamos su Mindaugo karūnavimu, yra ir Lietuvoje, pavyzdžiui, Liškiavos piliakalnis.

Palatavio piliakalnis yra ne prie pat kelio, bet rasti jį nesunku. Tik važiuojant reiktų klausyti nuorodų, o ne navigacijos, jei ši rodytų kitaip ir važiuojant nuo Anykščių lieptų sukti į dešinę nuorodų neprivažiavus.

Leave a Reply